CSS rules to specify families
Program neve
br>Emlékhelyek 2.
br> br>Év
2025
Szervezők
Ausztrics Andrea
külső fotók: Ausztrics Andrea, Trafó belső: Kalicz Máté
Az Emlékhelyek 2. program egy emlékmű-látogatás, a hozzá kapcsolódó előadás megtekintése és egy nyilvános beszélgetés egyben, amelynek célja, hogy kulcsfontosságú holokauszt-emlékhelyeket mutasson be. A háromrészes program célja, hogy párbeszédet indítson az emlékezésről, a történelmi traumáról és a holokauszt-emlékhelyek szerepéről a városban.
A második esemény 2024. május 28-án, 19:00 és 23:00 között zajlott. Első állomása a Boráros téri Holokauszt-emlékmű volt, amely a munkaszolgálatos áldozatok emlékműveként ismert – kevésbé ismert nevén a horthyligeti internálótábor emlékműve. Itt megtekintettük a Bernovits Vilma emlékére állított Stigma elnevezésű emlékhelyet is, szintén a Boráros téren, a Duna-parton.
Az emlékhelyek ismertetését és kapcsolatát az előadással Dr. Dohi Gabriella kultúrakutató vezette fel. A résztvevőknek lehetőségük volt megismerkedni a két emlékhely jelentőségével, és megérteni azok lokális összefüggéseit az előadás témájával.
A program a Trafóban folytatódott, ahol közönségünk részt vehetett Katona Éva és Göndör László közös művészeti együttműködésének második előadásának fázisbemutatóján. Nagymamával álmodtam II. fejezet: Az ebéd című előadás Göndör László és nagymamája, Katona Éva Nagymamával álmodtam színházi projektjének folytatása. Míg az első fejezet a rendező és nagymamája kapcsolatára fókuszált, a második rész Katona Éva 20. századi túléléstörténeteit és humanista szellemi örökségének megosztását állítja középpontba.
Az előadás egy különleges dokumentarista-színházi hangperformansz volt, amely egy holokauszttúlélő nő, Katona Éva morális és szellemi örökségét dolgozta fel az unokájával való együttélésből származó dokumentumok, valamint koncertszínházi eszközök segítségével. Az alkotók egy különleges színházi élményre invitálták a nézőket, amelyben Göndör László és nagymamája 2020. december 22-én, ebéd közben lezajlott beszélgetését élhették át egy, Bartha Márk által komponált immerzív zenei térben. Az alkotói folyamat bemutatása után egy közös reflexiós kör következett, ahol a nézők megoszthatták gondolataikat és érzéseiket az alkotókkal.
A program célja az volt, hogy elősegítse az elmélyült gondolkodást, ösztönözze a párbeszédet, és hozzájáruljon a holokauszt-emlékezés folyamatos diskurzusához Magyarországon és nemzetközi szinten egyaránt.
A program holokauszt-emlékhely vezetője:
Dr. Dohi Gabriella - Újságíró, kultúrakutató. A média minden területén dolgozik, mozgó- és állóképet alkot, ír, rádiózik, a Zsidónegyed női szemmel c. séta vezetője. Az ELTE Film-, Média- és Kultúraelmélet doktori iskolájában végzett, kutatási területe (munkás)nők és újságírónők a Horthy-kori sajtóban. 2018-ban elnyerte a „Szegénységről méltósággal” sajtódíj különdíját videó kategóriában, 2020-ban pedig a radió/podcast kategória fődíjasa lett.
A darab alkotói:
Koncepció: Bartha Márk – Devich Botond – Göndör László – Horváth Lili Olga – Laboda Kornél – Szakács Zsuzsi – Thury Gábor Rendező: Göndör László
Zenészek: Rádli Ramóna, Barta Gyöngyi, Baqais Ádám, Bos Lilla Michaela - cselló
Társrendező: Laboda Kornél
Dramaturg: Thury Gábor
Konzulens: Horváth Lili Olga Díszlettervező: Devich Botond
Zeneszerző, sound designer: Bartha Márk
Fény-tervező: Lengyel Ákos Papa
Operatőr: Gyuricza Mátyás Produkciós asszisztens: Lajkó-Balogh Zsuzsanna és Szakács Zsuzsi
Kreatív producer: Ausztrics Andrea
Producer: Mayer Dániel Szereplők: Katona Éva (hang), Göndör László
Az eseményt a „ReActMem: Rescue Memory (Az emlékezet megmentése) – Aktivizmus, művészetek és nyilvános emlékezés” című projekt részeként szervezték meg, amelyet a Marom tizenkét európai partnerrel közösen valósít meg, az Európai Unió finanszírozásával, a Polgárok, Egyenlőség, Jogok és Értékek (CERV) program keretében.
Linkek: Facebook esemény